29.05.2023

DPH režim u obchodování s platnými a neplatnými mincemi z drahých kovů

Finanční správa informuje poplatníky o správném postupu při obchodování s platnými a neplatnými mincemi z drahých kovů. Jak bylo v minulosti odsouhlaseno Generálním finančním ředitelstvím v rámci Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců (příspěvek 474/16.03.23), dodání takových mincí (jiných než ze zlata; jiných než pro sběratelské účely) představuje dodání zboží pro účely DPH a jako takové podléhá DPH. Na takové dodání nelze přitom aplikovat zvláštní režim pro použité zboží, kdy se základ daně stanoví pouze z rozdílu mezi prodejní a pořizovací cenou.

Finanční správa momentálně analyzuje některé podněty směřující do obchodování s platnými a neplatnými mincemi vyrobenými z drahých kovů. Prvotní výsledky z analýz nasvědčují tomu, že plátci při obchodování nepostupují správně. Finanční správa proto žádá plátce DPH, aby prověřili, zda postupují v souladu se zákonem o DPH a s výkladem finanční správy a v případě pochybení Finanční správa vyzývá, aby podali dodatečné daňové přiznání a kontrolní hlášení.

Více informací naleznete na webových stránkách Finanční správy a v případě, že si nevíte rady, jak v daném případě postupovat, neváhejte se na nás obrátit.

Michaela Kozminská
kozminska@edmutilitas.cz

Hledáme posily do týmu
Finanční účetní – zkušenost s IFRS, fondy Více
Asistent/ka auditora pro ESG (nefinanční informace) Více