11.02.2022

Změny sazeb DPH u zdravotnických prostředků

S počátkem roku 2022 vstoupila v účinnost novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Tato novelizace ovlivnila přílohu č. 3 zákona o DPH vymezující zboží podléhající první snížené sazbě, a to konkrétně u zdravotnických prostředků.

Úpravě sazeb podléhají zdravotnické prostředky s kódy celní nomenklatury 01-96 určené pro výlučnou osobní potřebu k léčbě nebo ke zmírnění důsledků nemocných.

Od 1. ledna 2022 podléhají první snížené sazbě DPH zdravotnické prostředky hrazené z veřejného zdravotního pojištění, které lze zařadit do úhradových skupin v tabulce č. 1 oddílu C přílohy č. 3 nebo do přílohy č. 4 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Výjimku představují tzv. „nekategorizované zdravotnické prostředky“, vata buničitá nebo náplast (s výjimkou náplasti hypoalergenní).

Nově se uplatní snížená sazba DPH i u příslušenství zdravotnických prostředků určených pro osobní spotřebu pacienta.

Novelizované znění přílohy č. 3 zákona o DPH může mít důležitý dopad na správné uplatnění sazby DPH při dodání zdravotnických prostředků. Pokud jste dodavatelem zdravotnických prostředků a s uplatněním nových sazeb si nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit.

Kristýna Klabíková
klabikova@edmutilitas.cz

kristyna-klabikova-24

Hledáme posily do týmu
Finanční účetní Více