06.08.2021

Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí dítě

Od 28. července 2021 je účinná novela zákona o daních z příjmů, která pro zdaňovací období 2021 zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě. Zároveň došlo ke zrušení stropu pro měsíční daňový bonus. 

U zaměstnanců, kteří si u svého zaměstnavatele uplatňují daňové zvýhodnění na děti, se v průběhu roku 2021 nic nezmění, zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti budou počítat s částkou daňového zvýhodnění jako doposud. Změna se projeví až v rámci ročního zúčtování daně. Od měsíce ledna 2022 se bude vyšší sleva již standardně odečítat každý měsíc. 

V případě OSVČ či zaměstnanců podávajících daňové přiznání se změna projeví při jeho podání za zdaňovací období 2021. 

Částky daňového zvýhodnění před a po změně jsou uvedeny v následující tabulce:

Tabulka zvýhodněné 2 a 3 dítě

Druhá změna se týká limitu pro výplatu měsíčního daňového bonusu. Daňový balíček související se změnami zákona o daních z příjmů účinný od 1. ledna 2021 zrušil strop pro výplatu daňového bonusu, který byl limitován částkou 60 300 Kč. Zmíněná novela však nepamatovala na zrušení limitu pro měsíční daňový bonus ve výši 5 025 Kč, který tak byl v zákoně ponechán. Novela zákona o daních z příjmů účinná od 28. července 2021 tento nesoulad odstraňuje. Měsíční limit pro daňový bonus po zbytek roku zůstává nezměněn, změna se projeví až v rámci ročního zúčtování daně.

Na závěr doplňujeme, že daňový bonus se vyplácí v případě, kdy daňové zvýhodnění na vyživované děti převyšuje vypočtenou daň z příjmů.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás, prosím, neváhejte obrátit.

 

Hledáme posily do týmu
Do přátelského týmu hledáme vhodného kandidáta/tku pro pozici účetní. Více