31.08.2022

Krátké aktuality 8/2022

Vážení,

přinášíme Vám krátké aktuality za měsíc srpen 2022:

  • Finanční správa aktualizovala dokument s dotazy a odpověďmi k předání účetní závěrky do sbírky listiny prostřednictvím správce daně. Aktualizovanou verzi naleznete zde. Finanční správa upozorňuje na správné vyplnění e-mailu.

  • Generální finanční ředitelství vydalo aktualizovaný Pokyn k promíjení pokuty za neoznámení osvobozeného příjmu, který byl zveřejněný ve Finančním zpravodaji 11/2022 (Pokyn GFŘ D-56). Jeho kompletní znění naleznete zde. Shrnující informace k oznamování osvobozeného příjmu naleznete v našem příspěvku.

  • Vyhláškou č. 237/2022 Sb. došlo s účinností od 20. srpna 2022 ke zvýšení stravného a průměrné ceny PHM; ostatní cestovní náhrady zaměstnanců zůstávají beze změn. Kompletní informace naleznete v našem příspěvku.

  • S účinností od července 2022 platí nová pravidla pro zdanění nízkoemisních vozidel, které zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům jak pro služební, tak soukromé účely. Za zdanitelný příjem zaměstnance se nově považuje 0,5 % ze vstupní ceny. Finanční správa v nedávné době na svých webových stránkách zveřejnila Informaci pro plátce daně z příjmů ze závislé činnosti k tomu, jak postupovat za období leden – červen 2022, na která se nová pravidla mohou zpětně uplatnit.

V měsíci srpnu 2022 zároveň Finanční správa zveřejnila informace k „identifikaci“ nízkoemisního vozidla.

Michaela Kozminská
kozminska@edmutilitas.cz

michaela-kozminska-23

Hledáme posily do týmu
Finanční účetní – zkušenost s IFRS, fondy Více
Asistent/ka auditora pro ESG (nefinanční informace) Více