31.05.2022

Krátké aktuality 5/2022

Vážení,

přinášíme Vám krátké aktuality za měsíc květen 2022:

  • Prominutí DPH za dodání elektřiny a plynu v listopadu a prosinci 2021 projde přezkumem zákonnosti, a to konkrétně toho, zdali nárůst cen energií lze považovat za mimořádnou událost, jejíž nastání je nezbytné k vydání generálního pardonu. Zde naleznete tiskovou zprávu Ministerstva financí.

  • Ve Sbírce zákonů byl publikován zákon o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny. O některých aspektech jsme Vás informovali v tomto příspěvku. Ministerstvo financí publikovalo Otázky a odpovědi k uvedenému zákonu.

  • Novela zákona o silniční dani byla podepsána prezidentem, nyní tak již jen čeká na vyhlášení ve Sbírce zákonů. Tímto tak došlo ke zrušení silniční daně pro osobní automobily a autobusy, u nákladních automobilů došlo ke změnám ve výši daně. To vše již pro rok 2022.

  • Ministerstvo financí předložilo návrh zákona, kterým se mění některé daňové zákony (s předpokládanou účinností od 1. ledna 2023), o dalším vývoji Vás budeme včas informovat:

    • v zákoně o DPH je navrhováno zvýšení limitu pro vznik povinné registrace k DPH ze současného 1 000 000 Kč na 2 000 000 Kč; dále je např. navrženo prodloužení lhůty pro odpověď na výzvu ke změně, doplnění nebo potvrzení údajů ze současných 5 pracovních dnů na 17 dnů (při podání datovou schránkou);
    • v zákoně o daních z příjmů jsou navrhovány změny u paušálního režimu, kdy by mělo dojít k nastavení pásem režimu pro OSVČ dle dosažených příjmů. Dle toho, do jakého pásma OSVČ bude patřit, bude stanovena výše paušální daně. Mimo to by mělo dojít k prodloužení mimořádných odpisů do konce roku 2023. 

Michaela Kozminská
kozminska@edmutilitas.cz

michaela-kozminska-23

Hledáme posily do týmu
Finanční účetní – zkušenost s IFRS, fondy Více
Asistent/ka auditora, specialista na konsolidace Více