30.04.2022

Krátké aktuality 4/2022

Vážení,

přinášíme Vám krátké aktuality za měsíc duben 2022:

  • Finanční správa zveřejnila nečastější dotazy a jejich odpovědi k předání účetní závěrky do sbírky listin prostřednictvím správce daně. Podrobné informace naleznete na webových stránkách Finanční správy.

  • V souvislosti s prominutím úroků z prodlení a prominutím úroku z posečkané částky na DPH pro podnikatele převážně provozující dopravu (viz krátké aktuality za 3/2022), zveřejnila Finanční správa na svých webových stránkách formulář pro oznámení převažující části příjmů z oblasti dopravy.

  • Finanční správa zveřejnila informace k zaměstnávaní občanů Ukrajiny. Informace jsou k dispozici na tomto odkazu.

  • Návrh zákona o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny prošel třetím čtením v Poslanecké sněmovně a byl odeslán do Senátu (o některých aspektech v souvislosti s poskytnutými dary jsme Vás informovali v tomto příspěvku).

  • Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení novelu zákona o silniční dani, která povede k redukci poplatníků. Novela byla odeslána k projednání Senátem.

  • Poslanecká sněmovna bude zřejmě brzy projednávat první novelu Zákona č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů. Hlavní změnou, kterou novela pravděpodobně přinese, je reformulace vymezení skutečného majitele. Novela už nebude např. obsahovat pojmy „koncový příjemce“ a „osoba s koncovým vlivem“. O dalších podrobnostech Vás budeme informovat. 

Michaela Kozminská                                                 Soňa Bokorová
kozminska@edmutilitas.cz                                        bokorova@edmutilitas.cz

Hledáme posily do týmu
Finanční účetní – zkušenost s IFRS, fondy Více
Asistent/ka auditora pro ESG (nefinanční informace) Více