21.02.2022

Konec zasílání inventur pohledávek od ČSSZ

Na konci ledna 2022 spustila Česká správa sociálního zabezpečení novou online službu „Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ“. Česká správa sociálního zabezpečení již nebude rozesílat tzv. inventury pohledávek. Všechny informace k uhrazeným zálohám na důchodové pojištění OSVČ nově získá pouze online.

K čemu bude možné uvedenou službu využít?

Služba plně nahrazuje dosavadní korespondenční způsob zasílání tzv. inventury pohledávek. Česká správa sociálního zabezpečení tyto inventury zasílala podnikatelům začátkem února. Od roku 2022 se korespondenční cesta plně zrušila.

Hlavním důvodem zavedení nové služby je zjednodušení komunikace mezi ČSSZ a podnikateli. Digitalizace služeb má odbourat nadměrnou administrativu. Kromě toho, že služba nabízí inventuru pohledávek, umožním podnikatelům i podání Přehledu o příjmech a výdajích. Přehled se automaticky předvyplní údaji, které ČSSZ eviduje o podnikatelích.

Jakým způsobem je služba zpřístupněna?

Přístup je umožněn skrze přihlášení do ePortálu ČSSZ, a to přes identitu občana či datovou schránku. Pakliže podnikatel využívá služeb daňového poradce, může takovou osobu zplnomocnit k zastupování.

Na webových stránkách ČSSZ je souhrn základních informací, které by podnikatelé měli vědět. Pokud si nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit.

Michaela Kozminská
kozminska@edmutilitas.cz

michaela-kozminska-23

Hledáme posily do týmu
Finanční účetní – zkušenost s IFRS, fondy Více
Asistent/ka auditora pro ESG (nefinanční informace) Více